Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon; Lazer ışığı kullanılarak istenmeyen tüyleri kıl köklerini etkileyerek yok etme yöntemidir.

1990’ların ortalarında yaklaşık 20 yıl önce henüz ticari olarak sunulmadan deneysel olarak yapılmaya başladı. 1998 yılında Massachusetts Genel Hastanesinde bir grup doktor ilk lazer yayınını yaptı ve tanımladı. Genel olarak günümüzde tüm dermatoloji otoriteleri lazer epilasyonun etkinliğini kabul etmektedir.

Bu yöntem günümüzde birçok klinik ve hastanede kullanılmaktadır. Hatta evde herkesin kendine uygulayabileceği kişisel kullanım için bile lazer cihazları geliştirilmiştir. Ev lazer cihazlarının etkinliği düşük olduğundan sonradan kullanımı sınırlı kalmıştır. Klinikte kullanılan profesyonel cihazların etkinliği ve güvenilirliği konusunda birçok yayın yapılmıştır.

Lazer Nasıl Epilasyon Yapar?

Lazer seçici fototermolysis denilen mekanizma ile epilasyon yapar. Bunun açılımı lazerin sadece kıl köklerini etkilemesi ve etraftaki dokuya zarar vermemesidir. Selektif fototermoliz olayı kılın yapısında bulunan ve koyu rengi veren melanin adındaki boya maddesi üzerinden gerçekleşir. Lazer ışığı melanin tarafından tutulur. Tutulan enerji ısıya dönüşür. Oluşan anlık ve kısa süreli yüksek ısı kıl kökünü tahrip eder. Bu sayede kıl köklerinin kılı üretme yeteneği kaybolur. Epilasyon sağlanmış olur.

Kılın etrafındaki cilt dokusunda melanin azdır. Bu nedenle etraftaki dokular enerjiyi tutmaz. Bu sayede cilt zarar görmez. İşte bu olayın tümüne “seçici ışık ısı hasarı” etkisi yani selektif fototermoliz denir. Lazer epilasyon yöntemi esas olarak kıl kökünün etkilemektedir. Kıl kökü etkilenirse bir daha kıl üretemez.

Koltuk altı lazer epilasyon uygulaması
Koltuk altı lazer epilasyon uygulaması

Kılın yapısında bulunan renk maddesi melanindir. Melanin verilen lazer enerjisini kılın içine çeker. Kıl bu enerji ile hızla ısınır. Güneşli bir havada siyah kazak giyerseniz kazaktaki siyah boya maddesi güneşi çeker. Bu enerji sizi ısıtır. Aynı şekilde kıl kökündeki melanin enerjiyi kıl köküne çeker. Kıl kökünde bu enerji ısıya dönüşmektedir. Oluşan yüksek ısı kıl kökünü etkiler. Böylece bu kıl kökü bir daha kıl üretemez. Kalıcı epilasyon bu şekilde sağlanabilmektedir. Bu nedenlerle daha fazla enerji tutabilen koyu ve kalın kıllarda bu yöntem daha başarılı olmaktadır.

Özetle lazer epilasyon; 1997 yılından beri kullanılan bir metottur. FDA yani “Food and Drug Administration ” adıyla bilinen Amerika birleşik devletleri otoritelerinden kalıcı epilasyon yaptığına dair onay almıştır. Bu tarihten sonra hızla tüm dünyada kullanılmaya başlamıştır.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Bronzlaşmış ciltlere lazer epilasyon yapılamaz. Bronz iseniz cildinizin açılmasını bekleyiniz.
  • Gebelikte lazer epilasyon yaptırmayınız.
  • İlk seansa gelirken kılları kısaltmayın.
  • Daha sonraki seanslardan 3-4 gün önce bölgedeki kılları kısaltın.
  • Bir ay öncesine kadar ağda, tüy dökücü krem veya epilatör kullanmayınız.
  • Kılları sarartan ya da koyulaştıran kozmetik ürünler kullanmayınız.
  • Cildi soyan retinoik asit, a vitamini içeren kremler kullanmayınız.
  • Ciltte hassasiyet yaratan deri hastalıklarında lazer epilasyon uygulanmaz.
  • Sedef hastalığı bu hastalıklardan biridir.
  • Lazer yapılacak alanda seans öncesinde makyaj malzemesi, parfüm, kolonya bulamamalıdır. Seans öncesi mutlaka temizleyiniz.
lazer epilasyon öncesi sonrası
lazer epilasyon öncesi sonrası

Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Lazer epilasyondan hemen sonra oluşan kızarıklık saatler içinde geçer.
  • Bir günden uzun süren kızarıklık veya ödem, su toplaması olursa uygulama yapan merkeze başvurunuz.
  • Kıllar kendiliğinden dökülecektir.
  • 15 gün içinde dökülmesini bekleyiniz.
  • Kılları yolmayın ya da cımbızla koparmayınız.
  • Lazer sonrası güneş koruyucu kullanın.
  • En az bir hafta kol, yüz gibi güneşe maruz kalan bölgelerde kullanmanızı öneririz.
  • En az bir ay solaryuma gitmeyin.
  • Güneş tatili için bir hafta beklemeniz iyi olur.
  • Tatilde güneşe maruz kalan bölgelerde güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Uygulamadan sonra en az 15 gün bölgeye kese yapmayınız.
  • Kimyasal peeling, retinoik asitli, A vitaminli soyucu ürünler kullanmayınız.
  • Lazer sonrası oluşacak problemler genellikle hiç iz bırakmadan geçer.
  • Kabuklanma olası bir sorundur. Panik yapmayınız.
  • Nemlendirici kullanın.
  • Uygulama yapan merkeze mutlaka gösterin.
  • Bir dahaki seansa gelmek için vücut bölgeleri için 2 ay yüz için 1 ay bekleyiniz.
  • Kontrol seansı gereksiz bir uygulamadır. Her yer dikkatlice taranmışsa kontrol gereksiz bir uygulamadır. Başarı oranını düşürür.
  • Seanslara düzenli olarak gelmeye ve seans atlamamaya gaytet ediniz.
  • Her seansta beklenen kıl azalması %20 kadardır.
  • Bu konuda aceleci olmayınız.
  • Beklenen sonucu alamıyorsanız doktorunuza başvurunuz.
lazer sonrası
lazer sonrası

Hangi Lazer Epilasyon Merkezini Seçmelisiniz

Lazer epilasyon Merkezleri son yıllarda sağlık kuruluşlarına dönüşmüşlerdir. Uygulamalar Hastane ve Tıp merkezi gibi sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Bu şartları sağlayan bir merkezi tercih etmenizi öneririz. Doktorların yönettiği merkezler hem güvenli hem de en iyi sonuçlar için ideal merkezlerdir. Ayrıca gittiğiniz merkezde cildinize ve kıl yapınıza en uygun cihaz ile işlem yapılabilmelidir. Bu nedenle bizce bir merkezde mutlaka diode epilasyon cihazı bulunmalıdır. Bazı durumlar için alexandrite lazerin de merkezde bulunması uygun olur. Nadir durumlar için gereken nd yag ise merkezin veya grubun durumuna göre bulunabilir. Bizim merkezlerimizde bu cihazların tümü bulunmaktadır.

Lazer Epilasyon Kaç Seans yapılır?

Genellikle 6 seans uygulama yeterli olur. Fakat bazı hormonal dengesizlik durumlarında ve yüz bölgesi epilasyonunda 10 seansa kadar uzayabilir. Yüz bölgesinde seansların uzamaması ve istenen en iyi sonucun alınması için diode yöntemininin uygulanmasını öneririz.

Lazer Epilasyon Bana Uygun mu?

Uygulamadan önce doktor sizin cilt ve kıl yapınızı muayene eder. Bu yöntem için tüylerinizin uygun olup olmadığı çok önemlidir. En uygun kıl yapısı kalın ve siyah olan kıllardır. Beyaz tenli olmak lazer yöntemi için avantajdır. Açık tenli kişilerde yüksek dozlar rahatlıkla uygulanabilir. Fakat koyu tenlilerin üzülmesine gerek yoktur, çünkü diode epilasyon cihazı koyu tenlilerde kullanılabilen başarılı bir cihazdır. Ayrıca kılların koyu ve kalın olması en idealidir. Fakat diode lazer bu konuda da bize yardımcı olur. Diode sistemi ince tüylere etkilidir.

En Etkili Lazer Cihazı Hangisi?

Cihazın tipi ve markası başarı açısından önemlidir. Fakat cihaz ne kadar iyi olursa olsun uygun ve etkin dozlarda kullanılması en az cihazın kalitesi kadar önemlidir. Bu nedenle iyi marka ve kaliteli cihazların profesyonel merkezlerde kullanılması en doğru olandır. Biz merkezlerimizde diode ve alexandrite cihazlarını kullanmaktayız. Bu teknolojilerinde en ileri ülke olarak görülen Amerikan menşeili cihazlar tüm merkezlerimizde mevcuttur. Marka ve modellerde standarttır. Yani bir merkezimizde uygulama yaptırıp başka bir merkezimizde devam etmek isterseniz aynı marka cihazlarla ve dozlarla seanslarınız devam edecektir.

en etkili lazer cihazı diode lazer

Cilt ve kıl tipine, uygulama prosedürlerine göre cihazın etkinliği değişir. Bu yöntemi iyi kullanabilen profesyonel merkezleri tercih ederseniz en iyi sonuçları alabilirsiniz. Bizim tüm merkezlerimizde diode epilasyon cihazı bulunmaktadır. Bu cihaz ütüleme epilasyon cihazı olarak da adlandırılmaktadır. Alexandrite epilasyon cihazı ise ikinci tercih ettiğimiz lazer cihazıdır. Alexandrite lazer cihazıda tüm merkezlerimizde mevcuttur. Doktor size uygun olan cihazla işlem yapılmasına karar vermektedir.

Lazer Epilasyonun Zararları Var Mı?

Lazer epilasyonun cilde ve iç organlara bir zararı gösterilmemiştir. Bu yöntem uzun süredir uygulanan bir yöntemdir. Lazer Epilasyon dünyanın her yerinde en sık uygulanan kozmetik uygulamalardan biridir. Böyle bir yan etki söz konusu olsaydı bu zamana kadar mutlaka bildirilirdi. Ayrıca kullanılan ışık iyonize olmaz yani cilde zarar vermez.
En çok genital bölgeye yapılan uygulamalarda yumurtalıkların zarar görüp görmeyeceği sorulmaktadır. Bunu şöyle basitçe açıklayabiliriz. Lazer ışınları sadece kıl köküne kadar ulaşabilir. Kıl kökleri derinin en üst tabakasında bulunur. Lazer ışınlarının iç organlara veya yumurtalıklara ulaşması söz konusu bile değildir. Yani iç organlara, yumurtalıklara, lenf bezlerine zararı yoktur. Tüm bunlar düşünüldüğünde lazer epilasyon zararları diyebileceğimiz elle tutulur bir veri yoktur.

lazerin zararı var mı
lazerin zararı var mı

Lazer epilasyon için kullanılan lazer ışığı iyonize edici ışık değildir. Bu ışık içinde iyonize radyasyon bulunmaz. Vücuda zararlı ışık radyoaktif ışıktır. Lazer epilasyonun ışığı zararsız ışınlardan oluşur. Bu zamana kadar lazer epilasyonun kanser ya da kanser öncüsü herhangi bir hastalığa neden olduğu görülmemiştir.
Lazer sağlık kuruluşları ve profesyonellerin çalıştığı merkezlerde kullanılırsa güvenlidir. Bizim önerdiğimiz tüm merkezler sağlık kuruluşlarıdır. Doktorlar tarafından yönetilmektedir. Bilimsel bilgilerin gösterdiği doğrultuda en doğru hizmeti sağlık merkezlerinden alabilirsiniz. Lazerin cilde yanık, leke gibi nadir yan etkilerinden kaçınmak için size sağlık kuruluşlarında lazer yaptırmanızı öneririz.

 

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

lazer çeşitleri

Kullanılan cihazlar diode , alexandrite ve nadirde olsa kullanılan nd yag olmak üzere üç çeşittir. Bunlardan en çok kullanılan lazer cihazları diode ve alexandrite tipleridir. Biz diode lazer cihazlarını her merkezimizde bulunduruyoruz. Diode yöntemi ütüleme epilasyon olarak da bilinmektedir.
Biz merkezlerimizde ihtiyaca göre tüm lazer çeşitlerini kullanıyoruz. Lazer çeşitleri üç tanedir. Bunlar en bilinen cihazlar olup adları sırayla alexandrite , diode, nd yag lazer olarak bilinir. Foto epilasyon cihazları da epilasyon için kullanılsa da lazerler kadar etkili epilasyon cihazları değillerdir. Aynı zamanda foto epilasyon cihazları lazer cihazı değildir bu nedenle lazer çeşitleri içinde sayılmamaktadır. Lazer çeşitlerinden en etkilisi hangisi konusu biraz karışıktır. Uygulanan doz, tüy ve cilt yapısı başarıyı etkileyen önemli unsurlardır. Bu nedenle bu cihazların birlikte bulunduğu bizim gibi merkezlerde doktorların kararıyla hangi lazer epilasyon çeşidinin size uygulanacağına karar verilir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon nasıl yapılır sorusu her zaman merak konusudur. Aslında basit bir uygulamadır. Öncelikle yapılacak alandaki kıllar tıraş makinesi ya da jilet yardımıyla kısaltılır. Kısaltılmış kıllardan kalan artıklar ıslak mendil ile temizlenir. Uygulamayı yapan kişi cihazın ayarlarını size uygun dozlara ayarlar. Diode yönteminde bölgeye jel sürülür. Alexandrite uygulamasında buna gerek yoktur. Daha sonra cihazın başlığı cilde belli mesafe yaklaştırılır. Tek tek atışlar yapılarak bölge taranır. Tüm bölgenin başlık ile taranması bitince bölge soğutulur. Bu soğuk kompres ya da buz torbası uygulaması yapılarak sağlanır. Amaç hem varsa acıyı azaltmak aynı zamanda oluşan kızarıklıkları yok etmek içindir. Aynı zamanda ödem oluşması da böylece önlenir.

lazer epilasyon nasıl yapılır
lazer epilasyon nasıl yapılır

Lazer Epilasyon Ağrılı bir işlem midir?

Uygulama sırasında acı ağrı duyulur mu sorusu çok karşılaştığımız bir sorudur. Genellikle lazer epilasyon uygulaması acısızdır. Çoğu insan geçici bir iğne batması, karıncalanma, düşük kuvvette elektrik çarpma hissi veya iç çamaşır lastiğinin çarpmasında duyulan acı hissi gibi bir acı tanımlar. Çok nadiren işlem sırasında fazla acı hissedenler olabilmektedir. Bu nedenle bölgeye lokal anestezik krem sürülür ve epilasyonun acısız olması sağlanabilir. Bir diğer önlem ise işlem Öncesi bölgenin soğurtulmasıdır. İşlem öncesi soğutma uygulanırsa uygulama neredeyse ağrısız olacaktır. Profesyonel merkezler bu uygulamaları iyi bilirler.

Kadınlarda Lazer Epilasyon En çok hangi bölgelere yapılıyor?

Kadınlarda en çok yapılan epilasyon uygulamaları koltuk altı, genital ve bacak bölgesine yapılan uygulamalarıdır. Yüz bölgesi de sık uygulanan vücut bölgelerinden biridir. Tüm vücut uygulamaları da oldukça fazla uyguladığımız uygulamalardan biridir. Kadınlarda lazer tüm vücut bölgelerinde başarılıdır. Bazı bölgelerde diode epilasyon uygulaması şarttır. Bazı bölgelerde alexandrite epilasyon yöntemini tercih edilebilir. Alexandrite lazerin tüm vücuda uygulanamayacağı ve sadece açık cilt tiplerinde önerdiğimizi tekrar belirtmek isteriz.
Lazer epilasyonun en çok uygulandığı bölgeler Koltuk Altı ve genital bölgedir.

koltuk altı lazer
koltuk altı lazer

Koltuk altına uygulaması çok hızlıdır. 2-3 dakikada her iki koltuk altına epilasyon yapılabilmektedir. Koltuk altı uygulaması epilasyonun en sık uygulandığı bölgedir. Koltuk altı, genital ve makat bölgesi kıl yapısından dolayı başarı oranı çok yüksek bölgelerdir. Bu bölgelerde kıllar kalın ve siyahtır.
Kalın ve siyah kıllarda yukarıda anlatılan medenlerden dolayı epilasyonun başarısı daha yüksektir. Kadınlarda bacak saydığımız bölgelerden sonra en çok lazer epilasyon uygulanan bölgedir. Bacağın alt yarısında üst yarıya göre daha hızlı sonuç alınır. Fakat tüm bacak uygulamaları başarıyla sonuçlanmaktadır. Bu yöntem göz bölgesi hariç neredeyse vücuttaki her yere uygulanabilir. Uygulama seanslar halinde yapılır. İki ayda bir uygulanır.

Önceki seansta uygulamadan etkilenmeyen tüyler uzadığı zaman tekrar uygulama yapılmaktadır. Yüz bölgesine uygulama ayda bir kere yapılır. Yüz için en iyi yöntem diode lazerepilasyon uygulamasıdır. Diode lazerler yüzdeki ince tüylere bile etki edebilen oldukça gelişmiş bir yöntemdir. Bu nedenle yüz bölgesinde merkezlerimizde sadece diode lazeri kullanıyoruz. Yüz bölgesinde hormonal nedenlerle de tüylenme olmaktadır. Bu nedenle yüz epilasyonu profesyonel sağlık kuruluşlarınca yönetilmelidir.

Erkeklere Lazer Epilasyon yapılır mı?

Erkeklerde de başarılı bir uygulamadır. Erkeklerde kıllar kalındır. Siyah ve kalın kıllar bu uygulama için en uygun kıllardır. Bunlar erkekler için avantajdır. Fakat bilindiği gibi kılları büyüten ve besleyen hormonlar erkeklik hormonları yani testesterondur. Bu hormon normal olarak erkeklerde yüksektir. Bu nedenle Erkek tüyleri epilasyona kadınlara göre biraz daha dirençlidir. Ayrıca erkeklerde deri kadınlara göre kalındır. Bu nedenle kıllar biraz daha derinde yerleşimdir. Bu durumlar erkekler için dezavantaja neden olur. Diode lazer cihazları daha derine inebildiğinden bu dezavantajların üstesinden gelebilir.

erkeklerde lazer epilasyon uygulaması sakal üstü
erkeklerde lazer epilasyon uygulaması sakal üstü

Biz erkek epilasyonunda birçok bölgede diode yöntemini öneriyoruz. Bizim merkezlerimizde hem kadınlara hem de erkeklere hizmet sunulmaktadır. Erkeklerde son yıllarda bu uygulamayı yaptırma sıklığı artmıştır. Batık, sıhhi nedenlerle erkek genital bölge epilasyon talepleri bile artmış görünmektedir. Klasik olarak erkeklerde en çok sakal üstü lazer epilasyon tercih ediliyor.
Boyun kıllarının ters büyüdüğü bu bölgede epilasyon için tercih nedeni olabiliyor.

Sakal çizgisi oluşturmak isteyen erkekler bu tür uygulama yaptırmak isteyebiliyor. Sırt ve Göğüs bunlarla beraber omuz bölgesi epilasyon uygulamaları erkek için en çok tercih edilen bölgelerdir. Ayrıca birçok sporcu erkek tüm vücut uygulama tercih edebiliyor. Özellikle koşucular ve futbolcularda bacak bölgesine uygulama talepleri görülmektedir. Erkeklerde tüm vücuda işlem aynı seansta yapabiliyoruz. Bazı bölgelerde diode bazı bölgelerde ise alexandrite lazerleri kullanıyoruz.

Test Seansı

Görüşme ve lazer test seansları ile kişinin maksimum bilgilendirmesi hedeflenmelidir. Cilt tipi ve kıl yapısı her insanda aynı değildir. Lazer Epilasyon uygulaması için başvuran kişilere lazer epilasyon hakkında doktorlar tarafından detaylı bilgi verilir, gerekli görülen kişilerde lazer test seansına geçilir.

Test seansı aslında rutin lazer uygulamanın bir provasıdır. Küçük bir alan seçilir, lazer uygulamasındaki Tüm prosedürlere uyularak lazer test atışları yapılır. 20 dakika ile 24 – 48 saat sonra cildinizde oluşacak reaksiyon değerlendirilir. Cilt renginize, kıl kalınlığı-inceliğine göre lazer seçimi lazer epilasyonun başarısı açısından önemlidir.

  • Lazer epilasyon test uygulamasının amaçları:
  • lazer Uygulama test edilir,
  • Uygun lazer dozu tespit edilebilir,
  • Lazer işleminde Herhangi bir yan etki olup olmayacağı gözlemlenebilir.

Acıbadem Lazer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir