Ksantelazma

Ksantelazma Nedir? Ksantelazma Lazer Tedavisi
Ksantelazmanın Lazerle Tedavisi

Ksantelazma Nedir?

Soru: Göz kapaklarımda sarı noktalar oluştu. Doktora gittim ksantelazma hastalığı olduğu söylendi. Tedavisinin lazerle yapılabileceğini söyledi. Yine de tam olarak anlamak istiyorum. Ksantelazma nedir?

Ahmet *** Kadıköy İstanbul Şubat 2022

Daphne Lazer: 

Yanıt: Ksantelazma tıpta Ksantelazma palpebrarum adı verilen bir hastalıktır. Bu hastalıkta göz kapaklarının derisinde kolestetol birikir. Sarı veya açık sarı renkte bazen beyaza yakın bir renktedir. Genellikle bir zararı yoktur. Kaşıntı veya ağrıya neden olmaz. Sadece kozmetik olarak rahatsız edicidir. Genellikle ailevi yüksek kolesterole sahip kişilerde görülür. Yani mutlaka kan kolesterol seviyenizi ölçmemiz gerekir. Ayrıca karaciğer hastalığı ile alakalı bir durum da söz konusu olabilir. Bazı çalışmalar ksantelazması olan kişilerin kalp hastalığı içinde riskli olabileceği yönündedir. Bu nedenle ksantelazması olan kişilerin mutlaka bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır. Ksantelazmanın tedavisinde biz lazer kullanıyoruz. Yukarıda Uzman Dr Mehtap Kıdır tarafından bir seans uygulama sonuçlarını görebilirsiniz.

Ksantelazma Neyin Belirtisi?

Soru: Benim yaklaşık 5 yıldır ksantelazmam var.Doktorlar bunun başka hastalıkların bir belirtisi olabileceğini söylüyor. Bu doğru mu? Aslında benim bir sorunum yok. Biraz detaylı bilgi verir misiniz? Ksantelazma neyin belirtisi?

Fatma *** Ataşehir İstanbul Şubat 2022

Daphne Lazer:  Özellikle

Yanıt: Gerçekten doğru. Ksantelazma bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle kolesterol seviyesi kanda yüksek olan kişilerde ksantelazmaya sık rastlanır. Bu nedenle mutlaka kan kolesterolünüze bakılmalıdır. Genellikle ailevi kolesterol yükseklikleri buna neden olur. Bu nedenle ailece kolesterol seviyeleri bakılmalıdır.  Ayrıca bildiğiniz gibi yüksek kolesterol kalp hastalıklarına neden olur. Bu açıdan da muayene olmanızda fayda vardır. Bazen ksantalezma karaciğer hastalıklarıyla da alakalı olabilir. Ayrıca bir sebep bulunamazsa karaciğer fonksiyonları da tetkik edilmelidir.

Ksantelazma Kendiliğinden Geçer Mı?

Soru: Uzun zamandır üst göz kapağımda ksantelazma var. Büyümedi ama küçülmüyorda. Kimileri kendiliğinden geçer diyor. Bu doğru mu? Ksantelazma kendiliğinden geçer mı?

Ayşe *** Erenköy İstanbul Şubat 2022

Daphne Lazer: 

Yanıt: Üzülerek söylemeliyiz ki ksantelazma kendiliğinden geçmez. Ksantelazma göz kapağında biriken kolesterol birikimleridir. Bazı başka hastalıkların ön belirtisi olabilir. Bu nedenle kan kolesterol seviyenize bakılmalı ve karaciğer hastalığı yönünden de araştırılmalıdır. Neyse ki Ksantelazmanın tedavisi kolaydır. Sadece bir seansta bile tamamen tedavisi mümkündür. Yukarıda Uzman doktorumuz Mehtap Kıdır’ın bir seans sonucunu görmektesiniz.

Ksantelazma Tekrarlar Mı?

Soru: Ksantelazma hastalığım var. İki tane. Aslında iki tarafta da alt göz kapağımda. Lazerle tedavi kesin çözüm mü? Tedavi olsam tekrarlar mı? Ksantelazma tekrarlar mı?

Mehmet *** Çamlıca İstanbul Şubat 2022

Daphne Lazer: 

Yanıt: Ksantelazmanın kesin tedavisi lazerle yapıyoruz. Ya da cerrahi olarak bu deri parçasını çıkarıyoruz. Dikiş koyup iyileşmesini bekliyoruz. Fakat kolesterol yüksekliğine bağlıysa tekrar etme olasılığı var. Kolesterol seviyesi düşerse tekrarlama olasılığı çok azdır. Kolesterol yüksek değilse tekrarlama olasılığı düşüktür.

Ksantelazme Karbondioksit Lazer Tedavisi
Ksantelazme Karbondioksit Lazer Tedavisi

Göz Kapağı Sararması Nasıl Geçer?

Soru: Üst göz kapağımda küçük bir sarılık var. Cildin altında yağ bezesi gibi başladı. Daha sonra alt göz kapağıma geçti. Buradaki sarılık biraz daha büyük. Göz kapağı sararması nasıl geçer?

Gülsüm *** Caddebostan İstanbul Şubat 2022

Daphne Lazer: 

Yanıt: Aslında sizin göz kapağı sararması olarak belirttiğiniz şey ksantelazmadır. Genellikle Ksantelazma alt ve üst kapağında olur. İki taraflı veya tek taraflı olabilir. Ayrıca İki göz kapağında da birlikte de görülebilir. Bunun tedavisi iki türlüdür. Genellikle Lazerle bir seansta bile tedavi edebiliyoruz. Bir başka yöntem ise cerrahi olarak çıkarmaktır. Bu konuda size detaylı bilgi vermek için uzman doktorumuzun sizi değerlendirmesi için randevu alınız.

Göz Kapakları Neden Sarı Olur?

Soru: Son birkaç yıldır küçük bir bölgede göz kapağımda sararma oldu. Yağ birikintisi gibi. Bu neden olur?Göz kapakları neden sarı olur?

Haydar *** Suadiye İstanbul Şubat 2022

Daphne Lazer: 

Yanıt: Göz kapaklarındaki sarı birikimlerin adı Ksantelazma hastalığıdır. Ksantelazma hastalığına dermatoloji bölümü bakar. Dermatoloji uzmanlarımız sizi bu konuda detaylı bilgilendirecektir. Fakat ksantelazmanın genellikle yüksek kolesterole bağlı olarak ortaya çıktığını bilmenizde fayda var. Genellikle ailevi kolesterol yüksekliklerinde sık rastlıyoruz. Bazen karaciğer hastalığı ile birliktedir. Bu nedenle kapsamlı bir muayeneden geçmelisiniz. Genellikle Ksantelazmayı lazerle kolayca tedavi edebiliyoruz.

Bağdat Caddesi Uzman Dr Mehtap Kıdır Lazerle ksantelazma tedavisi.

 • Lazer Epilasyon

  İstenmeyen tüyleri almak için tıraş, cımbız veya ağda yapmaktan memnun değilseniz, Lazer Epilasyon sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

 • Alexandrite Lazer Epilasyon

  Sık Sorulan Sorular Alexandrite Lazer Epilasyon Hakkında Sorduklarınız Alexandrite Lazer Nedir? Bu lazer tipi çok başarılı ve uzun yıllardır kullanılan bir epilasyon lazeridir. Özellikle açık cilt rengine sahip ve koyu kıl rengi olan kişilerde çok hızlı sonuç verir. Bu nedenle koltukaltı, genital gibi bölgelerde sıklıkla kullanıyoruz. Fakat yüz bölgesi gibi ince tüylerin var olduğu bölgelerde … Devamını oku…

 • Lazer Epilasyon Etkili Mi?

  En Etkili Lazer Epilasyon Hangisi? Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulanlar Lazer Epilasyon Yaptırmak İstiyorum Lazer Etkili Mi? Soru: Lazer epilasyon gerçekten etkili mi? Lazeri epilasyon yaptırmayı düşünüyorum fakat bazı sitelerde şikayetler gördüm. Ayrıca çok memnun olduğunu yazan kişiler de var. Sizin gibi doktorların çalıştığı profesyonel bir merkeze danışmak istedim. Lazer Epilasyon Etkili Mi? Saniye *** … Devamını oku…

 • Lazer Epilasyon Acıtır Mı?

  Lazer Epilasyon Ağrılı mı? Lazer Epilasyon Acıtır Mı? Soru:  Lazer epilasyon yaptıracağım fakat çok korkuyorum. Kimi arkadaşım hiç acımadı diyor kimisi ise çok acıdığını söylüyor. Lazer epilasyon acıtır mı? Burcu  *** Kozyatağı İstanbul Haziran 2020 Daphne Lazer: Yanıt: Lazer epilasyon korkmanızı gerektirecek kadar ağrılı bir işlem değildir. Kıl köklerinde geçici bir acı hissi olur. Kıl … Devamını oku…