Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon için Lazer cihazları kullanılır. Lazerler kıl köklerine etki ederek epilasyonu gerçekleştirmektedir.  Kıl kökleri yok edilir ve kalıcı epilasyon sağlanır.

Lazer epilasyon 1990’ların ortalarında deneysel olarak başladı. 1998 yılında Massachusetts Genel Hastanesi’nde bir grup doktor ilk lazer yayınını yaptı ve bu uygulamayı duyurdu. Günümüzde lazer epilasyon en etkili ve kalıcı epilasyon yöntemi olarak kabul görmektedir.

Alexandrite Lazer Epilasyon
Alexandrite Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon yöntemi günümüzde birçok klinik ve hastanede kullanılmaktadır. Hatta evde herkesin kendine uygulayabileceği kişisel kullanım için bile lazer cihazları geliştirilmiştir. Ev lazer cihazlarının etkinliği düşük olduğundan sonradan kullanımı neredeyse terk edilmiştir. Profesyonel aletlerle yapılan ve kliniklerde uygulanan lazer başarılıdır. 

Lazer Nasıl Epilasyon Yapar?

Lazer seçici fototermolysis denilen mekanizma ile epilasyon yapar.  Lazer sadece kıl köklerini etkiler ve etraftaki dokuya zarar vermez. Lazerin seçici etkisi kıl ve kökte yoğun bulunan melanin maddesine dayanır. Melanin kıla rengini veren boya maddesidir. Kıl koyu ise melanini fazladır. Lazer ışığı melanin tarafından tutulur. Tutulan enerji ısıya dönüşür. Oluşan anlık ve kısa süreli yüksek ısı kıl kökünü tahrip eder. Bu sayede kıl köklerinin kılı üretme yeteneği kaybolur. Epilasyon kalıcı olarak gerçekleşmiş olur.

Kılın etrafındaki cilt dokusunda melanin azdır. Bu nedenle etraftaki dokular enerjiyi tutmaz. Bu sayede cilt zarar görmez. İşte bu olayın tümüne “seçici ışık ısı hasarı” denir. Selektif fototermoliz adı verilen özellik bu durumu anlatır. Lazer epilasyon yöntemi esas olarak kıl kökünün etkilemektedir. Kıl kökü tam etkilenirse bir daha kıl üretemez.

Kıla rengini veren renk maddesi melanin olarak adlandırılır. Melanin cilde uygulanan lazer enerjisini kılın içine çeker. Kılın içinde bu enerji hızla ısı enerjisine dönüşür. Güneşli bir havada siyah kazak giyerseniz kazaktaki siyah boya maddesi güneşi çeker. Bu enerji sizi ısıtır. Aynı şekilde kıl kökündeki melanin enerjiyi kıl köküne çeker. 

Kıl kökünde bu enerji ısıya dönüşmektedir. Oluşan yüksek ısı kıl kökünü etkiler. Böylece bu kıl kökü bir daha kıl üretemez. Kalıcı epilasyon bu şekilde sağlanabilmektedir. Bu nedenlerle daha fazla enerji tutabilen koyu ve kalın kıllarda bu yöntem daha başarılı olmaktadır.

Özetle lazer epilasyon; 1997 yılından beri kullanılan bir yöntemdir. FDA yani “Food and Drug Administration ” adıyla bilinen Amerika birleşik devletleri otoritelerinden kalıcı epilasyon yaptığına dair onay almıştır. Bu tarihten sonra hızla tüm dünyada kullanılmaya başlamıştır.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bronzlaşmış ciltlere lazer epilasyon yapılamaz. Bronz iseniz cildinizin açılmasını bekleyiniz.
 • Gebelikte lazer epilasyon yapılması önerilmez.
 • İlk seansa giderken kılları kısaltmayın.
 • Daha sonraki seanslardan 3-4 gün önce bölgedeki kılları kısaltın.
 • Bir ay öncesine kadar ağda, tüy dökücü krem veya epilatör kullanmayınız.
 • Kılları sarartan ya da koyulaştıran kozmetik ürünler kullanmayınız.
 • Cildi soyan retinoik asit, a vitamini içeren kremler kullanmayınız.
 • Ciltte hassasiyet yaratan bazı deri hastalıklarında lazer epilasyon uygulanamaz.
 • Sedef hastalığı bu hastalıklardan biridir.
 • Lazer yapılacak alanda seans öncesinde makyaj malzemesi, parfüm, kolonya bulamamalıdır. Seans öncesi mutlaka temizleyiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Lazer epilasyondan hemen sonra bölgede kızarıklık olabilir. Kızarıklık saatler içinde geçer.
 • Bir günden uzun süren kızarıklık olursa yaptırdığınız merkeze başvurun.
 • Lazer sonrası ödem, su toplaması olursa uygulama yapan merkeze başvurunuz.
 • Lazerden sonra kıllar kendiliğinden dökülecektir. Yolmayın, Koparmayın!
 • Lazerden 15 gün sonra kıl dökülmesi tamamlanır.
 • Lazerden sonra kılları yolmayın ya da cımbızla koparmayınız.
 • Lazer sonrası güneş koruyucu kullanın.
 • En az bir hafta kol, yüz gibi güneşe maruz kalan bölgelerde güneş koruyucu kullanabilirsiniz.
 • Lazerden sonra en az bir ay solaryuma gitmeyin.
 • Güneş tatili için lazerden sonra en az bir hafta beklemeniz iyi olur.
 • Tatilde güneşe maruz kalan bölgelerde güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Lazerden sonra en az 15 gün bölgeye kese yapmayın.
 • Lazer yapılan deriye Kimyasal peeling, retinoik asitli, A vitaminli soyucu ürünler kullanılmaz.
 • Lazer sonrası oluşacak problemler genellikle hiç iz bırakmadan geçer. Endişe etmeyin!
 • Kabuklanma olası bir sorundur. Panik yapmayınız. Geçicidir, iz kalmadan iyileşir.
 • Lazer sonrası nemlendirici kullanın. Kısa bir süre 1-2 gün kullanmak yeterlidir.
 • Bir dahaki seansa gelmek için vücut bölgeleri için 2 ay yüz için 1 ay bekleyiniz.
 • Kontrol seansı gereksiz bir uygulamadır. Her yer dikkatlice taranmışsa kontrol gereksiz bir uygulamadır. Başarı oranını düşürür.
 • Seanslara düzenli olarak gelmeye ve seans atlamamaya gayret edin.
 • Her seansta beklenen kıl azalması %20 kadardır.
 • Bu konuda aceleci olmayın. Sabırlı olun. Belirgin sonucu 3. seans sonunda göreceksiniz.
 • Beklenen sonucu alamıyorsanız doktorunuza durumu bildirin.

 

Sık Sorulan Sorular

Hangi Lazer Epilasyon Merkezini Seçmelisiniz

Lazer uygulaması sadece hastane ve tıp merkezi gibi sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Bu şartları sağlayan bir merkezi tercih etmelisiniz. Doktorların yönettiği merkezler hem güvenli hem de en iyi sonuçlar için idealdir. Ayrıca gittiğiniz merkezde cildinize ve kıl yapınıza en uygun cihaz ile işlem yapılabilmelidir. 

Bu nedenle bizce gideceğiniz merkezde diode lazer epilasyon cihazı var mı diye sormalısınız. Bazı durumlar için alexandrite lazerin de merkezde bulunması uygun olur. Nadir durumlar için gereken nd yag ise merkezin veya grubun durumuna göre bulunabilir. Bizim merkezlerimizde bu cihazların tümü bulunmaktadır.

Lazer Epilasyon Kaç Seans yapılır?

Lazerin 6 seans uygulanması çoğu kişi için yeterli olur. Fakat bazı hormonal dengesizlik durumlarında seans sayısı artabilir. Örneğin yüz bölgesi epilasyonu 10 seansa kadar uzayabilir. Yüz lazer seanslarının uzamaması ve en iyi sonuç için diode lazer kullanılmasını öneririz.

Lazer Epilasyon Bana Uygun mu?

Lazerden önce doktor cilt ve kıl yapısını inceler. Tüyleriniz lazer için uygun mu? Kontrol eder.  Lazerden en kolay etkilenen kıllar kalın ve siyah olanlardır.  Beyaz cilt rengine sahip olmak lazer yöntemi için avantajdır. Açık tenli kişilerde yüksek dozlarda lazer uygulanabilir ve cilt bundan zarar görmez. Koyu tenli kişilerde yüksek dozlar uygulanmaz.  Bunun için diode lazer kullanılmalıdır. Diode lazer koyu cilt rengine sahip kişilere uygulanabilir. Diode lazerler aynı zamanda ince tüylere de etkilidir.

En Etkili Lazer Cihazı Hangisi?

Lazer cihazının tipi ve markası başarı açısından önemlidir. Fakat lazer cihazları ne kadar iyi olursa olsun uygun ve etkin dozlarda kullanılması en az cihazın kalitesi kadar önemlidir. Bu nedenle iyi marka ve kaliteli cihazların kullanıldığı profesyonel merkezleri tercih etmelisiniz. Biz merkezlerimizde diode ve alexandrite cihazlarını kullanıyoruz. 

Lazer teknolojilerinde ileri olan ülke Amerikadır. Merkezlerimizde Amerikada üretilmiş lazerler kullanılmaktadır. Marka ve modeller tüm merkezlerimizde aynıdır. Yani bir merkezimizde uygulama yaptırıp başka bir merkezimizde devam etmek isterseniz aynı marka cihazlarla ve dozlarla uygulama devam eder.

Cilt tipi, kıl tipine göre farklı cihazlar kullanılırsa en iyi sonuç alınır. Lazeri iyi kullanabilen profesyonel merkezleri tercih ederseniz en hızlı sonucu alırsınız. Daphne Lazerin tüm merkezlerinde diode lazer cihazı bulunmaktadır. Diode lazer ütüleme epilasyon cihazı olarak da adlandırılmaktadır. Diode epilasyona jelli epilasyon yöntemi de denmektedir.

 Alexandrite epilasyon cihazı ise ikinci tercih ettiğimiz lazer cihazıdır. Alexandrite lazer cihazı da tüm merkezlerimizde mevcuttur. Doktor size uygun olan cihazla işlem yapılmasına karar vermektedir.

Lazer Epilasyonun Zararları Var Mı?

Lazer epilasyonun cilde ve iç organlara bir zararı gösterilmemiştir. Lazer epilasyon  uzun süredir uygulanan bir yöntemdir. Dünyanın her yerinde en sık uygulanan kozmetik uygulamalardan biridir. Lazerin kullandığı ışık iyonize ışık değildir. Lazer ışınları uygun dozlarda cilde zarar vermez.

Genital bölgeye yapılan uygulamalarda yumurtalıkların zarar görüp görmeyeceği en sık sorulan sorulardandır. Lazer ışınları sadece kıl köküne kadar ulaşabilir. Kıl kökleri derinin en üst tabakasında bulunur. Lazer ışınlarının iç organlara veya yumurtalıklara ulaşması söz konusu bile değildir. Lazerin iç organlara, yumurtalıklara, lenf bezlerine zararı yoktur. 

Lazer epilasyon için kullanılan lazer ışını iyonize edici ışık değildir. Lazer ışını içinde iyonize radyasyon bulunmaz. Vücuda zararlı ışık radyoaktif ışıktır. Lazer epilasyonun ışığı zararsız ışınlardan oluşur. Bu zamana kadar lazer epilasyonun kanser ya da kanser öncüsü herhangi bir hastalığa neden olduğu görülmemiştir.

Lazer sağlık kuruluşları ve profesyonellerin çalıştığı merkezlerde kullanılırsa güvenlidir. Bizim önerdiğimiz tüm merkezler sağlık kuruluşlarıdır. Doktorlar tarafından yönetilen merkezlerden en doğru hizmeti alabilirsiniz. Lazer sonrası yanık, leke gibi istenmeyen durumların oluşumunu en aza indirmek için önerdiğimiz merkezlerde lazer yaptırın.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Kullanılan cihazlar diode , alexandrite ve nadirde olsa kullanılan nd yag olmak üzere üç çeşittir. Bunlardan en çok kullanılan lazer cihazları diode ve alexandrite tipleridir. Biz diode lazer cihazlarını her merkezimizde bulunduruyoruz. Diode yöntemi ütüleme epilasyon olarak da bilinmektedir.

Biz merkezlerimizde ihtiyaca göre tüm lazer çeşitlerini kullanıyoruz. Lazer çeşitleri üç tanedir. Bunlar en bilinen cihazlar olup adları sırayla alexandrite , diode, nd yag lazer olarak bilinir. Foto epilasyon cihazları da epilasyon için kullanılsa da lazerler kadar etkili epilasyon cihazları değillerdir. Aynı zamanda foto epilasyon cihazları lazer cihazı değildir bu nedenle lazer çeşitleri içinde sayılmamaktadır.

 Lazer çeşitlerinden en etkilisi hangisi konusu biraz karışıktır. Uygulanan doz, tüy ve cilt yapısı başarıyı etkileyen önemli unsurlardır. Bu nedenle bu cihazların birlikte bulunduğu bizim gibi merkezlerde doktorların kararıyla hangi lazer epilasyon çeşidinin size uygulanacağına karar verilir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon nasıl yapılır sorusu her zaman merak konusudur. Aslında basit bir uygulamadır. Öncelikle yapılacak alandaki kıllar tıraş makinesi ya da jilet yardımıyla kısaltılır. Kısaltılmış kıllardan kalan artıklar ıslak mendil ile temizlenir. Uygulamayı yapan kişi cihazın ayarlarını size uygun dozlara ayarlar. 

Diode yönteminde bölgeye jel sürülür. Alexandrite uygulamasında buna gerek yoktur. Daha sonra cihazın başlığı cilde belli mesafe yaklaştırılır. Tek tek atışlar yapılarak bölge taranır. Tüm bölgenin başlık ile taranması bitince bölge soğutulur. Bu soğuk kompres ya da buz torbası uygulaması yapılarak sağlanır. Amaç hem varsa acıyı azaltmak aynı zamanda oluşan kızarıklıkları yok etmek içindir. Aynı zamanda ödem oluşması da böylece önlenir.

Lazer Epilasyon Ağrılı bir işlem midir?

Uygulama sırasında acı ağrı duyulur mu sorusu çok karşılaştığımız bir sorudur. Genellikle lazer epilasyon uygulaması acısızdır. Çoğu insan geçici bir iğne batması, karıncalanma, düşük kuvvette elektrik çarpma hissi veya iç çamaşır lastiğinin çarpmasında duyulan acı hissi gibi bir acı tanımlar. 

Çok nadiren işlem sırasında fazla acı hissedenler olabilmektedir. Bu nedenle bölgeye lokal anestezik krem sürülür ve epilasyonun acısız olması sağlanabilir. Bir diğer önlem ise işlem Öncesi bölgenin soğurtulmasıdır. İşlem öncesi soğutma uygulanırsa uygulama neredeyse ağrısız olacaktır. Profesyonel merkezler bu uygulamaları iyi bilirler.

Kadınlarda Lazer Epilasyon En çok hangi bölgelere yapılıyor?

Kadınlarda en çok yapılan epilasyon uygulamaları koltuk altı, genital ve bacak bölgesine yapılan uygulamalarıdır. Yüz bölgesi de sık uygulanan vücut bölgelerinden biridir. Tüm vücut uygulamaları da oldukça fazla uyguladığımız uygulamalardan biridir. Kadınlarda lazer tüm vücut bölgelerinde başarılıdır. 

Bazı bölgelerde diode epilasyon uygulaması şarttır. Bazı bölgelerde alexandrite epilasyon yöntemini tercih edilebilir. Alexandrite lazerin tüm vücuda uygulanamayacağı ve sadece açık cilt tiplerinde önerdiğimizi tekrar belirtmek isteriz.
Lazer epilasyonun en çok uygulandığı bölgeler Koltuk Altı ve genital bölgedir.

Koltuk altına uygulaması çok hızlıdır. 2-3 dakikada her iki koltuk altına epilasyon yapılabilmektedir. Koltuk altı uygulaması epilasyonun en sık uygulandığı bölgedir. Koltuk altı, genital ve makat bölgesi kıl yapısından dolayı başarı oranı çok yüksek bölgelerdir. Bu bölgelerde kıllar kalın ve siyahtır.

Kalın ve siyah kıllarda yukarıda anlatılan medenlerden dolayı epilasyonun başarısı daha yüksektir. Kadınlarda bacak saydığımız bölgelerden sonra en çok lazer epilasyon uygulanan bölgedir. Bacağın alt yarısında üst yarıya göre daha hızlı sonuç alınır. Fakat tüm bacak uygulamaları başarıyla sonuçlanmaktadır. Bu yöntem göz bölgesi hariç neredeyse vücuttaki her yere uygulanabilir. Uygulama seanslar halinde yapılır. İki ayda bir uygulanır.

Önceki seansta uygulamadan etkilenmeyen tüyler uzadığı zaman tekrar uygulama yapılmaktadır. Yüz bölgesine uygulama ayda bir kere yapılır. Yüz için en iyi yöntem diode lazerepilasyon uygulamasıdır. Diode lazerler yüzdeki ince tüylere bile etki edebilen oldukça gelişmiş bir yöntemdir. Bu nedenle yüz bölgesinde merkezlerimizde sadece diode lazeri kullanıyoruz. Yüz bölgesinde hormonal nedenlerle de tüylenme olmaktadır. Bu nedenle yüz epilasyonu profesyonel sağlık kuruluşlarınca yönetilmelidir.

Erkeklere Lazer Epilasyon yapılır mı?

Erkeklerde de başarılı bir uygulamadır. Erkeklerde kıllar kalındır. Siyah ve kalın kıllar bu uygulama için en uygun kıllardır. Bunlar erkekler için avantajdır. Fakat bilindiği gibi kılları büyüten ve besleyen hormonlar erkeklik hormonları yani testesterondur. Bu hormon normal olarak erkeklerde yüksektir.

 Bu nedenle Erkek tüyleri epilasyona kadınlara göre biraz daha dirençlidir. Ayrıca erkeklerde deri kadınlara göre kalındır. Bu nedenle kıllar biraz daha derinde yerleşimdir. Bu durumlar erkekler için dezavantaja neden olur. Diode lazer cihazları daha derine inebildiğinden bu dezavantajların üstesinden gelebilir.

Biz erkek epilasyonunda birçok bölgede diode yöntemini öneriyoruz. Bizim merkezlerimizde hem kadınlara hem de erkeklere hizmet sunulmaktadır. Erkeklerde son yıllarda bu uygulamayı yaptırma sıklığı artmıştır. Batık, sıhhi nedenlerle erkek genital bölge epilasyon talepleri bile artmış görünmektedir. Klasik olarak erkeklerde en çok sakal üstü lazer epilasyon tercih ediliyor.
Boyun kıllarının ters büyüdüğü bu bölgede epilasyon için tercih nedeni olabiliyor.

Sakal çizgisi oluşturmak isteyen erkekler bu tür uygulama yaptırmak isteyebiliyor. Sırt ve Göğüs bunlarla beraber omuz bölgesi epilasyon uygulamaları erkek için en çok tercih edilen bölgelerdir. 

Ayrıca birçok sporcu erkek tüm vücut uygulama tercih edebiliyor. Özellikle koşucular ve futbolcularda bacak bölgesine uygulama talepleri görülmektedir. Erkeklerde tüm vücuda işlem aynı seansta yapabiliyoruz. Bazı bölgelerde diode bazı bölgelerde ise alexandrite lazerleri kullanıyoruz.

Test Seansı

Görüşme ve lazer test seansları ile kişinin maksimum bilgilendirmesi hedeflenmelidir. Cilt tipi ve kıl yapısı her insanda aynı değildir. Lazer Epilasyon uygulaması için başvuran kişilere lazer epilasyon hakkında doktorlar tarafından detaylı bilgi verilir, gerekli görülen kişilerde lazer test seansına geçilir.

Test seansı aslında rutin lazer uygulamanın bir provasıdır. Küçük bir alan seçilir, lazer uygulamasındaki Tüm prosedürlere uyularak lazer test atışları yapılır. 20 dakika ile 24 – 48 saat sonra cildinizde oluşacak reaksiyon değerlendirilir. Cilt renginize, kıl kalınlığı-inceliğine göre lazer seçimi lazer epilasyonun başarısı açısından önemlidir.

 • Lazer epilasyon test uygulamasının amaçları:
 • lazer Uygulama test edilir,
 • Uygun lazer dozu tespit edilebilir,
 • Lazer işleminde Herhangi bir yan etki olup olmayacağı gözlemlenebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

8 Yorum

  1. Merhaba bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz,
   Kampanyalarımız devam ediyor.
   Hizmetlerimizle ilgileniyorsanız bize aşağıdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.
   Saygılarımızla
   Daphne Lazer Merkezleri
   Ankara 05330839603
   Ataşehir 05333803302
   Atakent 05333803357
   Bağdat Cd 05333803312
   Bakırköy 05333804243
   Beylikdüzü 05333803319
   Etiler 05333804256
   Fulya 05333803379
   Kadıköy 05333803372
   Kocaeli 05330839628

   https://www.daphnelazer.com/

  1. Merhaba bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz,
   Kampanyalarımız devam ediyor.
   Hizmetlerimizle ilgileniyorsanız bize aşağıdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.
   Saygılarımızla
   Daphne Lazer Merkezleri
   Ankara 05330839603
   Ataşehir 05333803302
   Atakent 05333803357
   Bağdat Cd 05333803312
   Bakırköy 05333804243
   Beylikdüzü 05333803319
   Bursa 0533089608
   Etiler 05333804256
   Fulya 05333803379
   Kadıköy 05333803372
   Kocaeli 05330839628

   https://www.daphnelazer.com/

  2. Merhaba bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz,
   Kampanyalarımız devam ediyor.
   Hizmetlerimizle ilgileniyorsanız bize aşağıdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.
   Saygılarımızla
   Daphne Lazer Merkezleri
   Ankara 05330839603
   Ataşehir 05333803302
   Atakent 05333803357
   Bağdat Cd 05333803312
   Bakırköy 05333804243
   Beylikdüzü 05333803319
   Etiler 05333804256
   Fulya 05333803379
   Kadıköy 05333803372
   Kocaeli 05330839628

   https://www.daphnelazer.com/

Yorumlara kapalı.