LAZER EPİLASYON ÇEŞİTLERİ

LAZER EPİLASYON ÇEŞİTLERİ

Lazer epilasyon tıbbi adı kıl folikülü olan ve kılı üreten yapının yok edilmesi esasına dayanır. Kıl folikülünün Türkçesi kıl köküdür. Adından da anlaşılacağı gibi kök kılın üretildiği yapıdır. Lazer epilasyon 1995 yılından beri çeşitli cihaz tipleriyle yapılmaktadır. Uzun denemelerden sonra günümüzde gelinen nokta çok parlaktır.

Güvenli ellerde kullanıldığında zararsız bir yöntemdir. İlk yayınlar 1998 yılında Amerikan üniversitelerinden yapılmıştır. Bundan sonra konuyla ilgili yüzlerce makale yayınlanmıştır. Günümüzde çok çeşitli profesyonel cihazlar vardır. En bilinen lazer cihaz tipleri Alexandrite ve Diode Lazerlerdir. Bu lazerler bizim kliniklerimizde mevcuttur. Dermatoloji kliniklerinde uzman doktorun seçimi cihaz tipinin hangisi size uygun ise o cihazla epilasyon yapılması yönündedir.

Diode ve Alexandrite Lazer Epilasyon Çeşitleri

Amerikada bir üniversite bünyesinde lazer cihazlarının epilasyon amaçlı kullanımı geliştirildi. Melanin adındaki boya maddesine uygun lazer tipi bu iş için kullanıldı. Lazer bu madde tarafından tutulunca ısıya dönüşmektedir.

Melanin maddesi kıl köklerinde yoğun olarakbulunmaktadır. 1997 yılında amerikanın ilaç ve gıda dairesi bu yöntemin epilasyon için kullanılabileceğini onayladı. Bu onay bu işle uğraşan profesyonelleri rahatlatmıştır. Bu sayede lazer epilasyona güven tam olarak sağlandı. Birçok firma bu buluşu geliştirmek için adeta yarıştı. Bugün kullandığımız modern lazer çeşitleri ve cihazları yapıldı.

LAZER EPİLASYON ÇEŞİTLERİ
LAZER EPİLASYON ÇEŞİTLERİ

Lazerler Nasıl Etki Eder?

Lazer epilasyonun ana prensibi çevre dokuya hasar vermeden sadece kıl köklerine etki etmesidir. Bu nedenle ancak belli dalga boyunda olan lazerler kullanılmalıdır. Lazer epilasyon çeşitleri bu anlamda 2 tanedir.

Diode lazer ve alexandrite lazer olarak bilinmektedirler. Ipl ışık kaynakları lazer değildir. Kısmen epilasyonda kullanılabilse bile etkileri zayıftır. Lazerin kıl köküne seçici etki göstermesi önemlidir. Çevredeki deriye zarar vermemelidir.

Diode ve alexandrite lazer çeşitlerinde lazer enerjisi kök tarafından emilir. Bu işlem fiziksel bir durumdur. Enerji ısıya dönüşür. Isı çok kısa sürede olur ve geçer. Bu yüksek ısı kıl kökünde hasar oluşturur. Koyu ve kalın kıllar fazla siyah madde içeriyorsa daha fazla lazer emer. Daha fazla ısı oluşur. Böylece kolayca etki sağlanır. Kıllar cılız ve açık renkliyse, sarıysa bu etki oluşmaz.

Diode Lazer Epilasyon

Diode lazer tipi dünyada epilasyon amaçlı en çok kullanılan lazer tiplerindendir. Koyu ve açık tüm cilt tiplerinde başarılı epilasyon sağlar. Esas olarak kalın ve koyu kıllarda etkilidir. Fakat diğer lazerlerden farklı olarak bir miktar ince tüyde de epilasyon sağlayabilmektedir. Diğer lazerlerin başarısının düşük olduğu yüz, sırt, boyun, omuz, kol gibi zor bölgelerde bile başarılı epilasyon sağlayan lazerlerdir.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Bu lazer tipi teknik özelliklerinden dolayı sadece açık cilt tiplerinde kullanılabilir. Pratik ve etkili bir epilasyon lazeridir. Doğru vaka seçimi yapılırsa problem yaşanmaz. Tüylerin işlem sonrası yüzeyden hemen uzaklaşması önemli kolaylık sağlar. Koyu tenli kişilerde uygulama yan etki ihtimalini artırır. Bu lazerin yüz, boyun gibi bölgelerde kullanımı ince tüylerde artışa neden olabilmektedir. Bu bölgelerde kullanımı cilt tipi açık renk olsa bile önerilmez.

Nd:yag Lazer Epilasyon

Çok koyu cilt tipleri için geliştirilmiş bir lazer sistemidir. Oldukça ağrılı olması ve diğer iki lazere bir üstünlüğünün olmaması bu lazerin kullanım alanını kısıtlar. Çok iyi seçilmiş durumlarda nadirde olsa kullanılan bir lazerdir.

Bir yandan, FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) bunu bizim için basitleştirmiş; bazı lazer epilasyon merkezlerinin Lazer Epilasyon u ağrısız olarak lanse etmelerini yasaklamaktalar çünkü gerçekte öyle değil. Epilasyon laseri derinizin altındaki tüyü yok etmek için ısı kullanır, bu yüzden işlem elbette hissedilmez değildir.

Lazer nasıl epilasyon yapar?

Lazer enerjisi ya da ışınları melanin adı verilen siyah boya maddesine tutunur. Kılın yapısında bulunan bu boya maddesi yani melanin kıl kökünde yoğun şekilde bulunur. Özellikle anagen fazda yani büyüme fazındaki kıllarda çok fazladır. Lazer cilde uygulandığında cildi orta tabakalarında yerleşik kıl köklerine ulaşır.

Kıl köklerine ulaşan lazer melanin tarafından soğurulur yani emilir. Enerji melanin içerisinde form değiştirir ve ısı yani termal enerjiye dönüşür. Bu kısa sürede gerçekleşen ani ısı değişimi kıl kökünü tahrip eder. Etkilenen kıl kökleri kıl üretememeye başlar.

Neden birden fazla seansa gerek var?

Kılların yeterince etkilenebilmesi için kıl köklerinin üretim yani büyüme fazında olması gerekir. Diğer kökler gelişme aşamasındaki köklere göre daha az etkilenir. Bunun iki nedeni vardır birincisi büyüme fazındaki kıl kökü daha fazla melanin içerir. İkincisi ise bu safhadaki kıl, kıl köküne daha yakın hatta yapışıktır. Böylece lazer enerjisi doğrudan köke ulaşır ve daha kuvvetli şekilde etkiler.

Vücuttaki kılların sadece %20 kadarı büyüme aşamasındadır. Bu nedenle ancak bu kadar yüzdede kıl bir seansta etkilenir. Diğer kıllar dinlenme ve dökülme aşamasındadır. Dinlenme aşamasında çok az etkilidir. Dökülme aşamasında etki yoktur. Bu nedenlerle tekrarlayan seanslarla bölgedeki tüm kılların etkilenmesi sağlanır. Her seansta büyüme aşamasındaki yeni kıllar etkilenecektir.

Daphne Lazer Bağdat Caddesi

Daphne Lazer
Daphne Lazer