Daphne Lazer Blog

LAZER EPİLASYON ÇEŞİTLERİ

LAZER EPİLASYON ÇEŞİTLERİ

Lazer epilasyon tıbbi adı kıl folikülü olan ve kılı üreten yapının yok edilmesi esasına dayanır. Kıl folikülünün Türkçesi kıl köküdür. Adından da anlaşılacağı gibi kök kılın üretildiği yapıdır. Lazer epilasyon 1995 yılından beri çeşitli cihaz tipleriyle yapılmaktadır. Uzun denemelerden sonra günümüzde gelinen nokta çok parlaktır. 

Güvenli ellerde kullanıldığında zararsız bir yöntemdir. İlk yayınlar 1998 yılında Amerikan üniversitelerinden yapılmıştır. Bundan sonra konuyla ilgili yüzlerce makale yayınlanmıştır. Günümüzde çok çeşitli profesyonel cihazlar vardır. En bilinen lazer cihaz tipleri Alexandrite ve Diode Lazerlerdir. Bu lazerler bizim kliniklerimizde mevcuttur. Dermatoloji kliniklerinde uzman doktorun seçimi cihaz tipinin hangisi size uygun ise o cihazla epilasyon yapılması yönündedir.

Diode ve Alexandrite Lazer Epilasyon Çeşitleri

Amerikada bir üniversite bünyesinde lazer cihazlarının epilasyon amaçlı kullanımı geliştirildi. Melanin adındaki boya maddesine uygun lazer tipi bu iş için kullanıldı. Lazer bu madde tarafından tutulunca ısıya dönüşmektedir. 

Melanin maddesi kıl köklerinde yoğun olarakbulunmaktadır. 1997 yılında merikanın ilaç ve gıda dairesi bu yöntemin epilasyon için kullanılabileceğini onayladı. Bu onay bu işle uğraşan profesyonelleri rahatlatmıştır. Bu sayede lazer epilasyona güven tam olarak sağlandı. Birçok firma bu buluşu geliştirmek için adeta yarıştı. Bugün kullandığımız modern lazer çeşitleri ve cihazları yapıldı.

Lazer epilasyonun ana prensibi çevre dokuya hasar vermeden sadece kıl köklerine etki etmesidir. Bu nedenle ancak belli dalga boyunda olan lazerler kullanılmalıdır. Lazer epilasyon çeşitleri bu anlamda 2 tanedir. Diode lazer ve alexandrite lazer olarak bilinmektedirler. Ipl ışık kaynakları lazer değildir. Kısmen epilasyonda kullanılabilse bile etkileri zayıftır. Lazerin kıl köküne seçici etki göstermesi önemlidir. Çevredeki deriye zarar vermemelidir.

 Diode ve alexandrite lazer çeşitlerinde lazer enerjisi kök tarafından emilir. Bu işlem fiziksel bir durumdur. Enerji ısıya dönüşür. Isı çok kısa sürede olur ve geçer. Bu yüksek ısı kıl kökünde hasar oluşturur. Koyu ve kalın kıllar fazla siyah madde içeriyorsa daha fazla lazer emer. Daha fazla ısı oluşur. Böylece kolayca etki sağlanır. Kıllar cılız ve açık renkliyse, sarıysa bu etki oluşmaz.

Daphne Lazer Bağdat Caddesi

Bunlar da hoşunuza gidebilir